Aktualności
 • Info image kind

  30% rabatu na klasykę literatury!

  Z okazji premiery autobiograficznej trylogii powieściowej Danila Kiša Cyrk rodzinny (tł. Danuta Cirlić-Straszyńska) w dniach od 4 do 10 maja kupicie książki z serii Klasyka z 30% rabatem.

  Promocja trwa na czarne.com.pl i dotyczy książek papierowych oraz e-booków.
  Tytuły objęte promocją
 • Rafał Hetman, Izbica, Izbica
  Rafał Hetman
  Izbica, Izbica

  Czy z dziurawego sita pamięci najstarszych mieszkańców i szeptanych po kątach historii przekazywanych w tajemnicy kolejnym pokoleniom da się dziś jakoś odtworzyć obraz przeszłości? [...] Z tych drobin Rafał Hetman ułożył opowieść, którą czyta się jednym tchem.
  Martyna Steckiewicz, jewish.pl
 • Rachel Louise Snyder, Śladów pobicia brak
  Rachel Louise Snyder
  Śladów pobicia brak

  Dopóki system i tworzący go ludzie nie staną po stronie ofiar i nie zajmą się budowaniem strategii prewencji, interwencji i wsparcia, przemoc będzie kładła się cieniem na życiu każdego z nas. Reportaż z domowej strefy wojennej Snyder pokazuje to dobitnie.
  Katarzyna Kazimierowska, „Znak”, M./Nr 5 z dn. 05.21
 • Haruki Murakami, Podziemie
  Haruki Murakami
  Podziemie

  „Podziemie” to oczywiście książka dla fanów autora, którzy wykazali się ogromną cierpliwością, czekając na nią ponad dwie dekady. Ale też można ją polecić tym, którzy myślą, że w reportażu widzieli już wszystko.
  Martyna Kośka, ksiazki.wp.pl
 • Rafał Hetman, Izbica, Izbica
  Rafał Hetman
  Izbica, Izbica

  Reportaż Rafała Hetmana to również świetna robota w sensie literackim, co w przypadku reportażu nie zawsze ma miejsce. Hetman potrafi pisać, a to daje tej narracji dodatkową siłę rażenia, otwiera na nią naszą wyobraźnię.
  Marcin Zegadło, Księgozbiry
 • Matt Taibbi, Nienawiść sp. z o.o.
  Matt Taibbi
  Nienawiść sp. z o.o.

  Matt Taibbi analizuje media amerykańskie, ale zjawiska, o których pisze, wykraczają daleko poza teren USA.
  Marian Hanik, „Nowe Książki”, M./Nr 4 z dn. 04.21
 • Katarzyna Mirgos, Gure
  Katarzyna Mirgos
  Gure

  „Gure. Historie z Kraju Basków” otwiera przed czytelnikiem wiele innych przestrzeni poznania dotyczących rzeczywistości, w jakiej żyje ten prastary bezpaństwowy naród.
  Magda Potok, „Nowe Książki”, M./Nr 4 z dn. 04.21
 • Jessica Bruder, Nomadland
  Jessica Bruder
  Nomadland

  [...] Bohaterowie, za którymi wyrusza Bruder, nie załamują rąk. Akceptują uwikłanie w pozornie niekończący się ciąg zadań, popychający ich w różne strony kraju - tam, gdzie pogoda jest przyjemna, a miejsca parkingowe otwarte dla kamperów i vanów. Pracują, bo muszą, ale też chcą być potrzebni.
  Łukasz Muniowski, „Nowe Książki”, M./Nr 4 z dn. 04.21
 • Jessica Bruder, Nomadland
  Jessica Bruder
  Nomadland

  Skąd w Ameryce tylu wyrzuconych poza nawias, nomadów szukających pracy — Agata Kasprolewicz zapytała o to Jessicę Bruder, autorkę reportażu Nomadland (tł. M. Tomczak), na podstawie którego nakręcono film-laureata tegorocznego Oskara.

  raportostanieswiata.pl
 • Jan Pelczar, Lecę
  Jan Pelczar
  Lecę

  „Lecę. Piloci mi to powiedzieli” to więcej niż reportaż o zawodzie, w którym ludzie i maszyny wspólnie dążą do perfekcji. To metafora naszych czasów, a ukazuje się w chwili, gdy na niebie jest wyjątkowo cicho i pusto.
  Paulina Wilk, Radio 357
 • Jan Pelczar, Lecę
  Jan Pelczar
  Lecę

  Książka Pelczara to też kompendium wiedzy na temat tego, jak wygląda przygotowanie do lotu pasażerskiego, co dzieje się wtedy, gdy podróżni czekają jeszcze na odprawę, wsiadają do autobusu, który zawiezie ich do samolotu, oraz gdy są już na pokładzie.
  Michał Nogaś, facebook.com
 • Kacper Pobłocki, Chamstwo
  Kacper Pobłocki
  Chamstwo

  Wartością dodaną Chamstwa jest skupienie się na doświadczeniu ciała, na tym, jak przemoc się w nim odkłada i jakie czyni spustoszenia w psychice. Bo choć panowie lubili mówić, że posiadają dusze, to o ciała przecież chodziło: męskie, które można było zmuszać do pracy, i kobiece, których oprócz tego można było jeszcze używać dla pańskiej przyjemności.
  Katarzyna Wężyk, „Książki Magazyn Do Czytania”, DM./Nr 2 z dn. 04.21
 • Rafał Hetman, Izbica, Izbica
  Rafał Hetman
  Izbica, Izbica

  Jak wygląda współczesna Izbica? Czy pamięć po żydowskich mieszkańcach została zachowana? Gościem Katarzyny Janowskiej w programie Rezerwacja był Rafał Hetman. Rozmowa z autorem książki Izbica, Izbica rozpoczyna się w 45. minucie programu. Zachęcamy do obejrzenia!

  vod.pl
 • Award image kind

  „Nomadland” rozbija bank!

  Oscary rozdane - aż trzy statuetki zgarnął film nakręcony na podstawie reportażu Jessiki Bruder, który ukazał się u nas w przekładzie Martyny Tomczak. Nomadland otrzymał statuetki za najlepszy film, reżyserię dla Chloe Zhao oraz najlepszą rolę pierwszoplanową dla Frances McDormand.

 • Olga Hund, Łyski liczą do trzech
  Olga Hund
  Łyski liczą do trzech

  „Łyski” to książka mocna, gniewna i dobitna. […] Niepokój, do którego można ją odnieść, nie rozproszy się przez rok czy dwa. To nie jest dobra wiadomość dla świata, ale świetna dla odbiorców i odbiorczyń literatury, która w osobie Olgi Hund wreszcie wychodzi z wysokiego zamku przekombinowanych, samotniczych fabuł.
  Olga Wróbel, „Książki Magazyn Do Czytania”, DM./Nr 2 z dn. 04.21
 • Rafał Hetman, Izbica, Izbica
  Rafał Hetman
  Izbica, Izbica

   „Najbardziej zaskoczyło mnie to, że historia Izbicy okazała się kroplą, w której zawiera się cały ocean historii dotyczących Zagłady” – mówi „Newsweekowi” Rafał Hetman, autor książki Izbica, Izbica.

  newsweek.pl

Strona używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.