Aktualności
 • Do 8 grudnia trwa głosowanie na Nagrodę Czytelników Grand Press 2023.

  W finałowej piątce znalazł się reportaż Bartka Sabeli Wędrówka tusz!
  Głos na ulubioną książkę można oddać tutaj:

  glosowanie.grandpress.pl
 • Mikołajki tuż-tuż!

  W dniach od 28 listopada do 5 grudnia otrzymacie 30% rabatu na całą ofertę przy zakupie minimum dwóch książek. Rabat dotyczy książek papierowych oraz e-booków.

  Promocja obowiązuje na stronie internetowej i w warszawskiej księgarni w alei Jana Pawła II 45a/56 (pon. – pt. 11-19, sob. 10-15).

  Tytuły objęte promocją:
 • Claire Keegan, Przez błękitne pola
  Claire Keegan
  Przez błękitne pola

  „Przez błękitne pola” to także opowiadania, w których sens nie jest podany na tacy, których prawdziwe piękno upatrywać trzeba w prostocie i niedopowiedzeniach. […] Wszystkie opowieści są napisane naprawdę pięknym, a jednocześnie prostym do przyswojenia językiem, który barwi nawet najbardziej błahą historię.
  Paulina Klimek, kultura.poinformowani.pl
 • Nadifa Mohamed, Szczęśliwcy
  Nadifa Mohamed
  Szczęśliwcy

  Powieść, powstała na bazie prawdziwych wydarzeń, jest historią systemowego rasizmu i zapisem uprzedzeń tych, którzy powinni dbać o sprawiedliwość.
  Michał Nogaś, „Gazeta Wyborcza”, DZ./Nr 273 z dn. 24.11.23
 • Mary Karr, Klub Łgarzy
  Mary Karr
  Klub Łgarzy

  To słodko- gorzka, momentami przewrotnie zabawna i w pewien intrygujący sposób zdystansowana opowieść o małomiasteczkowej Ameryce i rodzinie, która tak głęboko zakopała przeszłość, że nie radzi sobie z teraźniejszością. Nic dziwnego, że „The Times” określił książkę Karr jako „jedną z najlepszych książek o dorastaniu w Ameryce.
  Joanna Wróżyńska, „Gazeta Wyborcza Wysokie Obcasy”, Nr 47 z dn. 02.12.23
 • Piotr Jagielski, Grunge
  Piotr Jagielski
  Grunge

  „Dla mnie tematem wiodącym w historii grunge’u były sława, sukces i konfrontacja nastoletnich marzeń z tym, co się dzieje, kiedy stają się rzeczywistością i zamieniają się w pułapkę – dla wielu bez wyjścia” – mówi Piotr Jagielski, autor książki Grunge. Bękarty z Seattle, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

  pap.pl
 • Angela Carter, Piękna córka kata
  Angela Carter
  Piękna córka kata

  Carter w swojej twórczości – w szkicach, esejach, opowiadaniach – dekonstruuje obowiązujące w Europie konstrukty kulturowe, przepisuje popularne baśnie i mity, mierzy się z judeochrześcijańską tradycją oraz z takimi pojęciami, jak tożsamość czy gender.
  Maria Fredro-Smoleńska, vogue.pl
 • Patrick Radden Keefe, Imperium bólu
  Patrick Radden Keefe
  Imperium bólu

  To wzór doskonałego reportażu. Czyta się jak powieść szpiegowską, a jest w każdym szczególe dobrze udokumentowaną najprawdziwszą historią. Wytrawny i doświadczony dziennikarz opisał schemat działania potężnego imperium farmaceutycznego, jakim była Purdue Pharma, zarządzana przez rodzinę Sacklerów.
  Maria Fredro-Smoleńska, vogue.pl
 • Aleksandra Boćkowska, To wszystko nie robi się samo
  Aleksandra Boćkowska
  To wszystko nie robi się samo

  Świat kultury szczególnie udanie konserwuje swoją hierarchiczność, a ten stan, mimo drobnych pęknięć i dyskusji w ostatnich latach, wciąż ma się dobrze. Nadal żyjemy w kulcie jednostki – wizjonera, guru, mistrza-reżysera, którego współpracownicy to co najwyżej pomoc, wsparcie, a nie pełnoprawni, kompetentni współtwórcy. Swoją książką Aleksandra Boćkowska występuje przeciwko tej optyce. Zagląda więc na zaplecza i za kulisy, by upomnieć się i dowartościować głos 21 osób pracujących w rozmaitych dziedzinach kultury.
  Basia Małecka, miesiecznik.znak.com.pl
 • Beata Dżon-Ozimek, Michał Olszewski, Ptaki krzyczą nieustannie
  Beata Dżon-Ozimek, Michał Olszewski
  Ptaki krzyczą nieustannie

  Ogromną pracę historyczną, śledczą i reporterską wykonali Michał Olszewski i Beata Dżon-Ozimek, zestawiając ze sobą historię nauki, która nierzadko sprzyja katom, z losami więźniów i oprawców. A przede wszystkim konformistów. Bo milczenie w obliczu zła też jest złem, którego ktoś obawia się wskazać. Jedna z ważniejszych książek roku.
  „Elle”, M./Nr 1 z dn. 01.24
 • Bartosz Żurawiecki, Ojczyzna moralnie czysta
  Bartosz Żurawiecki
  Ojczyzna moralnie czysta

  Jest to książka o tym, w jaki sposób wykorzystywano panikę moralną w latach osiemdziesiątych do celów politycznych. Jak homofobia wpływała na sprzedaż leków, ale i opiekę nad potrzebującymi. Jest tam i Marek Kotański, ks. Arkadiusz Nowak, ale i rzesze mieszkańców miasteczek, gdzie powstawały ośrodki. Piekło niewiedzy i uprzedzeń kończyło się wieloma aktami przemocy. Ale w książce jest również nadzieja: zdrowia, znalezienia życzyliwych osób, podmiotowości w medycynie i edukacji.
  Sylwia Chutnik, autorka „Tyłem do kierunki jazdy”, facebook.com
 • Aleksander Kaczorowski, Babel
  Aleksander Kaczorowski
  Babel

  Książkę należy wziąć i przeczytać, jest kapitalna, mimo że Babel, który rzekomo wydawał się nam dobrym znajomym, wcale tym dobrym znajomym się nie okazuje i to jest biografia, która część z nas na pewno zaskoczy.
  Szymon Kloska, youtube.com
 • Bartosz Żurawiecki, Ojczyzna moralnie czysta
  Bartosz Żurawiecki
  Ojczyzna moralnie czysta

  „Ludzie nie zawsze wiedzą, jak napisać "AIDS" – na niektórych transparentach kłuje w oczy "EJC" – ale wiedzą, że nie chcą w sąsiedztwie "tej zarazy". Trwa "atmosfera piknikowo-pogromowa". Wódka, kiełbasa i kukła hifowca do spalenia”
  O początkach pandemii HIV w Polsce, Bartosz Żurawiecki, autor Ojczyzny moralnie czystej opowiadał Paulinie Dudek.

  weekend.gazeta.pl
 • Bartosz Żurawiecki, Ojczyzna moralnie czysta
  Bartosz Żurawiecki
  Ojczyzna moralnie czysta

  „Kompletnie nie miałem wtedy pojęcia, że są jakieś leki, które pozwalają funkcjonować z wirusem. Żyłem w przeświadczeniu, że jak ktoś złapie HIV, to kilka lat i do widzenia. Zresztą taka też była publiczna narracja. Dopiero pisząc książkę, dowiedziałem się np., że w 1995 roku pojawiły się pierwsze skuteczne leki retrowirusowe. Jak bardzo żyliśmy w kręgu uprzedzeń, fałszywych informacji, jak bardzo AIDS był obciążony posępną mitologią śmierci!” – rozmówcą Przemysława Toboły był Bartosz Żurawiecki, autor reportażu o początkach epidemii HIV w Polsce Ojczyzna moralnie czysta.

  poznan.pl
 • Filip Kalinowski, Niechciani, nielubiani
  Filip Kalinowski
  Niechciani, nielubiani

  Kalinowski nadaje z centrum wydarzeń. Opowiada o mieście i ludziach, rozmawia z kluczowymi osobami, unika parentyzmu. Książka jest świetnie ułożona: poruszając kolejne wielkie hiphopowe tematy, autor pcha zarazem narrację dotyczącą rozwoju sceny.
  Jacek Świąder, „Książki. Magazyn do czytania”, K./ Nr 6 z dn. 01.12.23
 • Weronika Murek, Dziewczynki
  Weronika Murek
  Dziewczynki

  Po tej lekturze pewnie każdy chciałby zostać dziewczynką, a nawet jeśli nie każdy może, to i tak jest to już porządne zamieszanie.
  Maciej Jakubowiak, „Książki. Magazyn do czytania”, K./ Nr 6 z dn. 01.12.23
 • Beata Dżon-Ozimek, Michał Olszewski, Ptaki krzyczą nieustannie
  Beata Dżon-Ozimek, Michał Olszewski
  Ptaki krzyczą nieustannie

  Ta książka gromadzi wiele możliwych wyjaśnień, związanych z niemieckim żalem po utraconych koloniach, legendą I wojny, pruskim duchem militaryzmu, okrucieństwem nauki i wieloma innymi poważnymi zjawiskami. Przede wszystkim jednak urządzają czytelniczej wrażliwości sprawdzian i tak bardzo zbliżają punkt widzenia do samego Niethammera, jego zawiedzionych nadziei, frustracji, rodzicielskich trosk i najzwyklejszych kompromisów, że w pewnym momencie można go nawet zacząć żałować. Ale czy wtedy nie wpada się w pułapkę, w którą wpadł on sam?
  Maciej Jakubowiak, „Książki. Magazyn do czytania”, K./ Nr 6 z dn. 01.12.23
 • Jury konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku, w składzie: Bartek Chaciński, Roman Kurkiewicz, Weronika Mirowska, Beata Stasińska oraz Małgorzata Szejnert wskazało 5 książek finalistek !

  Wśród nich Wędrówka tusz Bartka Sabeli

  Serdecznie gratulujemy autorowi i trzymamy kciuki!

 • Urszula Honek, Białe noce
  Urszula Honek
  Białe noce

  Czy współczesna literatura jest skazana na hermetyczność i musi być nieczytelna dla ludzi, którzy na co dzień nie mają z nią do czynienia? Urszula Honek dowodzi, że możliwe jest zupełnie inne postrzeganie tego, jak dziś pisze się książki, które spotykają się z uznaniem krytyki. Z autorką Białych nocy w podcaście Więzi rozmawiał Damian Jankowski.

  youtube.com
 • Agnieszka Pajączkowska, Nieprzezroczyste
  Agnieszka Pajączkowska
  Nieprzezroczyste

  „Nieprzezroczyste” dowodzą, że tematyka historii chłopów w publicystyce bynajmniej nie obumiera, a ma się dobrze i rozwija się o kolejne zagadnienia. A że i ja, i Wy jesteśmy w przeważającej większości z chłopów, to znak, że o naszej historii jest jeszcze wiele do opowiedzenia. Agnieszka Pajączkowska czyni to przez fotografie, a więc inaczej niż dotychczasowe publikacje, co stanowi powiew świeżości. A gdy kolejny raz odwiedzicie babcię czy wujka, usiądźcie ze zdjęciami, posłuchajcie opowieści. Dopytajcie. Te historie mogą być cenniejsze i ciekawsze, niż się wam wcześniej zdawało.
  Łukasz Kożuchowski, klubjagiellonski.pl

Strona używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.