Zmiana godzin pracy Księgarni Czarnego!
W czwartek, 21 listopada, księgarnia w al. Jana Pawła II 45a/56 z powodu prac technicznych będzie czynna w godz. 14:00-19:00.
Przepraszamy za utrudnienia.
W czwartek, 21 listopada, księgarnia w al. Jana Pawła II 45a/56 z powodu prac technicznych będzie czynna w godz. 14:00-19:00.
Przepraszamy za utrudnienia.
Z radością informujemy, że Księgarnia Czarnego na warszawskich Nowolipkach zdobyła głosami czytelników tytuł Ulubionej Księgarni Warszawy w kategorii kluboksięgarnia. Dziękujemy!
Ołeksandr Myched, autor Zmieszam z węglem twoją krew, znalazł się wśród finalistów Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego 2024! Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 16 grudnia 2024 r. w Kijowie. Gratulujemy naszemu autorowi i trzymamy kciuki!
„XXI wiek będzie wiekiem migracji, wiekiem zmian. Tego nie zatrzymamy żadną granicą” — powiedziała Urszula Glensk, autorka książki Pinezka. Historie z granicy polsko-białoruskiej, w rozmowie z Ludwiką Włodek. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
„Prawie nikt, poza najważniejszymi ludźmi w państwie, nie wiedział wtedy, że pierwszy polski helikopter Marynarki Wojennej z bazy w Darłowie pojawił się na miejscu katastrofy dopiero o godzinie 10.15, czyli prawie sześć godzin po wezwaniu pomocy przez Heweliusza” – fragment Heweliusza jest dostępny na portalu TOK FM. Polecamy lekturę!
Z dumą ogłaszamy, że aż połowę spośród dwunastu nominacji w piątej edycji konkursu Grand Press na Książkę Reporterską Roku zgarnęli autorzy i autorki Czarnego! Laureatów poznamy 10 grudnia podczas gali w Muzeum Historii Polski, będziemy wtedy trzymać kciuki za książki: Anety Prymaki-Oniszk (Kamienie musiały polecieć), Beaty Chomątowskiej (Miasto dzieci świata), Wojciecha Góreckiego (Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie), Jacka Leociaka (Podziemny Muranów), Bartosza Panka (Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach) oraz Ewę Winnicką (Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie]]).
Gratulujemy wszystkim nominowanym!
Więcej szczegółów na stronie organizatora: https://www.grandpress.pl/
„Od początku zależało mi, aby to był esej. Taki z krwi i kości, czyli książka o myśleniu. Jest tam wiele obserwacji obyczajowych, bo praca nad Zakazem gry w piłkę przypominała nieco pracę nad powieścią. Chodziłem po mieście, zerkałem na ludzi, patrzyłem na wszelkie sytuacje i starałem się wyciągnąć z tego wnioski” – mówi Michał R. Wiśniewski w rozmowie z Janem Traczem na łamach tygodnika Przegląd.
Michał R. Wiśniewski, autor Zakazu gry w piłkę, był gościem podcastu „Półki z książkami”, gdzie opowiedział m.in. o tym, dlaczego nasze miasta nie są „kids friendly”, czym jest prodziecięcyzm i jakie szkody wyrządził nam mit „bezstresowego wychowania”. Zachęcamy do wysłuchania!
Katarzyna Bednarczykówna była gościem podcastu Tymczasem. Polecamy rozmowę z autorką reportaży o mobbingu Masz się łasić.