Wydawnictwo Czarne
Ola Synowiec, Dzieci Szóstego Słońca
Ola Synowiec
Dzieci Szóstego Słońca

„Gdy turysta z Europy albo ze Stanów fatyguje się do Meksyku, by spróbować pejotla, to nie po to, aby kupić go od ulicznego handlarza. Jedzie po coś, co uważa za kompletne doświadczenie” - mówi Ola Synowiec w rozmowie z Anną Kiedrzynek. Polecamy!

newsweek.pl
Marek Szymaniak, Urobieni
Marek Szymaniak
Urobieni

„Może wreszcie czas spojrzeć nie tylko na statystyki, wzrost gospodarczy i zielone strzałki. Nasz kraj mocno rozwinął się przez ostatnie 30 lat. Ale na autostradzie tego postępu jest mnóstwo rozjechanych życiorysów. Czynnik ekonomiczny stał się ważniejszy od człowieka. Czas, aby to człowiek był na pierwszym miejscu. To oczywiście wymaga dyskusji na temat modelu gospodarczego, w którym żyjemy” – mówi Marek Szymaniak, autor reportaży „Urobieni”. Zachęcamy do lektury wywiadu!

aleteia.org
Monika Sznajderman, Magdalena Kicińska, Przecież ich nie zostawię
Monika Sznajderman, Magdalena Kicińska
Przecież ich nie zostawię

A opiekunki, lekarki z innych ochronek czy szpitali? Dlaczego o nich było i jest cicho? Bo nie były mężczyznami? Właśnie ich portrety próbują odtworzyć autorki książki (...). Sklejają je ze skrawków informacji, czasem znają tylko imię i nie potrafią dopasować nazwiska. Wychodzą więc obrazy niepełne. Jakby autorki układały puzzle – wiedząc, że mają tylko garstkę elementów, a reszta przepadła. Ale to zupełnie nie szkodzi. Ważne, że te portrety powstały.
Maria Fredro-Boniecka, vogue.pl
James McBride, Załatw publikę i spadaj
James McBride
Załatw publikę i spadaj

„Załatw publikę i spadaj” to nie tylko biografia, którą czyta się z wypiekami na twarzy. To także bardzo dobry reportaż o Stanach Zjednoczonych.
Tomasz Ogonowski, „Prestiż”, nr 5|92, 06/07.2018
Więcej wiadomości

Partner wydawnictwa

Tygodnik Powszechny