- Październik 2023
4październikaŚroda
5październikaCzwartek
6październikaPiątek
7październikaSobota
8październikaNiedziela
16październikaPoniedziałek
24październikaWtorek
- 16:00KrakówTeatr AST, ul. Straszewskiego 21-22
Conrad Festival: dyskusja z udziałem Ryszarda Koziołka
Dyskusja z udziałem Ingi Iwasiów, Ryszarda Koziołka i Małgorzaty Lebdy
Prowadzenie: Agnieszka Budnik
Jedni mówią, że czytać należy dużo, że tylko w literaturze można znaleźć ukojenie i tylko ona może być lekiem na całe zło. Drudzy przekonują, że taki model lektury staje się nieodróżnialny od konsumpcjonizmu, a podlegając regułom kapitalistycznej wymiany, tak naprawdę osłabia nas intelektualnie i duchowo, choć obiecuje coś przeciwnego. Są też tacy, którzy wzywają do radykalniejszej niż kiedykolwiek zmiany kanonów (pewne książki, które zawierają obraźliwe i wykluczające treści, powinny zostać zakazane lub – jeśli wydawcy wciąż chcą je publikować – należy zmodyfikować ich treść). Jak zatem czytać dziś książki? Czym jest lektura? Jak nasz stosunek do literatury dawnej i nowej oraz nasze wyobrażenia o akcie lektury wpływają na kondycję publicznej debaty?
Bezpłatne wejściówki będą dostępne do pobrania od 16.10.2023 na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/
25październikaŚroda
26październikaCzwartek
- 18:00KrakówAST, ul. Straszewskiego 21-22
Conrad Festival: spotkanie z Eduardem Halfonem
Prowadzenie: Tomasz Pindel.
Oto pisarz, który urodził się w Gwatemali, ale wiele lat spędził poza granicami tego kraju (m.in. w USA i we Francji). Oto pisarz, którego przodkowie pochodzili z Ukrainy, Egiptu, Palestyny, Hiszpanii, Libanu, Syrii oraz Polski. Nic dziwnego, że jego powieści i opowiadania przedstawiają skomplikowane losy migrantów poszukujących źródeł tożsamości lub tę tożsamość tworzących za pomocą dostępnych narzędzi: wspomnień, lęków, uprzedzeń, pragnień itd. Czym jest tożsamość dla kogoś, kto nieustanie się przemieszcza i nie czuje związku z żadnym konkretnym miejscem? Dlaczego czasem literatura jest największą przeszkodą, z jaką musimy się zmierzyć, by odpowiedzieć na pytanie, kim jesteśmy i gdzie chcemy żyć?
Tłumaczenie symultaniczne z hiszpańskiego na polski.
Bezpłatne wejściówki będą dostępne do pobrania od 16.10.2023 na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS.
27październikaPiątek
- 16:00KrakówAST, ul. Straszewskiego 21-22
Conrad Festival: debata z udziałem Urszuli Honek i Małgorzaty Żarów
Nagroda Conrada. Spotkanie z nominowanymi
Prowadzenie: Łukasz WojtusikNagroda Conrada to jeden z najważniejszych polskich laurów literackich. Celem przyznawanego od wielu lat podczas Festiwalu Conrada wyróżnienia za najlepszy debiut prozatorski jest wsparcie dla twórczyń i twórców. Po publikacji pierwszej książki osoby autorskie muszą zmierzyć się z rynkiem wydawniczym, którego reguły bywają ograniczające. Nagroda Conrada zwraca uwagę na najciekawsze nowe głosy literackie, pozwala także – dzięki komponentowi finansowemu – na kontynuowanie pracy twórczej. Zaplanowaliśmy spotkanie z piątką nominowanych, by umożliwić kontakt między nimi a festiwalową publicznością, która również decyduje o ostatecznym werdykcie, a także po to, by sami mogli opowiedzieć o swoich wyjątkowych książkach.Bezpłatne wejściówki będą dostępne do pobrania od 16.10.2023 na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS.
28październikaSobota
29październikaNiedziela