- Grudzień 2024
1grudniaNiedziela
3grudniaWtorek
- 18:00WarszawaKsięgarnia Czarnego, aleja Jana Pawła II 45a/56 (wejście od ul. Nowolipki)
„Wieczne państwo". Kazachstan Wojciecha Góreckiego
Zapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie z cyklu, w którym nasi autorzy będą opowiadać o miejscach, które sportretowali w swoich książkach. W czasie spotkania pokażą zdjęcia z podróży.
We wtorek, 3 grudnia, o godz. 18:00 naszym gościem będzie Wojciech Górecki, który opowie o Kazachstanie i pokaże zdjęcia ze swoich podróży po tym kraju.
Wydawnictwo Czarne sp. z o. o. jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.
4grudniaŚroda
- 18:00WarszawaInstytut Narutowicza, ul. gen. W. Andersa 20
Debata z udziałem Tomasza Słomczyńskiego, Dariusza Zalegi i Bartłomieja Kurasia
Serdecznie zapraszamy na dyskusyjne spotkanie poświęcone trudnym i wielowymiarowym tematom kolaboracji, tożsamości oraz dylematów związanych z życiem na pograniczach kulturowych i historycznych. W centrum uwagi znajdą się skomplikowane historie i losy społeczności takich jak Górale, Kaszubi oraz Ślązacy – grup, które w różnych okresach historycznych znajdowały się w obliczu nacisków politycznych i społecznych.Podczas wydarzenia poruszymy tematykę współpracy, przymusu, oporu oraz zachowania własnej tożsamości w czasach historycznych zawirowań. Spotkanie będzie wyjątkową okazją do refleksji nad tym, jak te doświadczenia wpływają na współczesne postrzeganie tożsamości regionalnej i narodowej. - 18:00PoznańBookowski, ul. Święty Marcin 80
„Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”. Spotkanie z Julem Łyskawą
Diane, jest 17:30, 4 grudnia. Wjeżdżam do miasteczka Poznań.Wy też możecie wjechać do miasteczka Poznań, a dokładniej do naszej zamkowej księgarni, aby przyjść na spotkanie z Julem Łyskawą i jego książką Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców.Prowadzenie: Monika Wójtowicz
5grudniaCzwartek
6grudniaPiątek
- 17:30ŁódźDom Literatury, ul. Roosevelta 17
Festiwal Puls Literatury: debata z udziałem Krzysztofa Vargi
Wąsy i szczepki. PRL w prozie współczesnej / Jacek PAŚNIK, Anna CIEPLAK, Krzysztof VARGA /prowadzenie: Natalia Królikowska.
7grudniaSobota
Dziś8grudniaNiedziela
- 12:00KrakówBunkier Sztuki, plac Szczepański 3a
Festiwal Boska Komedia: debata z udziałem Wojciecha Śmiei
Rozmowa o dychotomii, która jednak rządzi naszymi czasami: kobiety na mężczyzn czy mężczyźni na kobiety? Kto „ jest lepszy” i powinien „rządzić światem”? Czy my w ogóle możemy się dogadać z tak rozbudowanym zestawem delulu na swój temat i zranionymi – lub rozbudowanymi – ego?
ROZMÓWCY: Nina Gabryś – historyczka, była pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. równości i prof. Wojciech Śmieja – literaturoznawca i polonista, autor głośnego studium polskiej męskości, książki Po męstwie.
9grudniaPoniedziałek
11grudniaŚroda
- 13:15ŁódźWydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Rewolucji 1905 r. 37, sala E8, budynek EF (dawna „Palma”)
„Po męstwie”. Spotkanie z Wojciechem Śmieją
Hybrydowe spotkanie z Wojciechem Śmieją o jego książce „Po męstwie” , które gościnnie poprowadzi Julian Czurko, odbędzie się w sali E8 budynku EF (ul. Rewolucji 1905r. 37 , dawna „Palma”), oraz online (link do spotkania wyślemy osobom, które zgłoszą się wcześniej wysyłając e-mail na adres lodzkieseminariumgender@gmail.com).
- 18:00ŁódźDom Literatury, ul. Roosevelta 17
Festiwal Puls Literatury: spotkanie z Pawłem Sołtysem
SIERPIEŃ / spotkanie autorskie z Pawłem SOŁTYSEM /prowadzenie: Maciej Robert
- 20:00ŁódźDom Literatury, ul. Roosevelta 17
Festiwal Puls Literatury: spotkanie z Wojciechem Śmieją
PO MĘSTWIE / spotkanie autorskie z Wojciechem ŚMIEJĄ prowadzenie: Iza Desperak
12grudniaCzwartek
- 18:00ŁódźDom Literatury, ul. Roosevelta 17
Festiwal Puls Literatury: debata z udziałem Tomasza Grzywaczewskiego
Co robi z nami pamięć / Michał BILEWICZ, Ishbel SZATRAWSKA, Tomasz GRZYWACZEWSKI /prowadzenie: Marta Zdanowska
13grudniaPiątek
17grudniaWtorek
18grudniaŚroda