- Czerwiec 2016
1czerwcaŚroda
4czerwcaSobota
5czerwcaNiedziela
6czerwcaPoniedziałek
7czerwcaWtorek
8czerwcaŚroda
9czerwcaCzwartek
10czerwcaPiątek
11czerwcaSobota
12czerwcaNiedziela
- 15:00WarszawaKsięgarnia na Tłomackiem, Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5
Spotkanie z Anką Grupińską
Anka Grupińska, jest pisarką, dziennikarką, reportażystką, współautorką wystaw, autorką i koordynatorką projektów historii mówionej. Przez wiele lat zajmowała się historią Zagłady Żydów, a także kulturą i historią współczesnego Izraela. Opublikowała m.in. książki Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego, Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet, Odczytanie listy. Opowieści o powstańcach żydowskich oraz 12 opowieści żydowskich.
13czerwcaPoniedziałek
14czerwcaWtorek
15czerwcaŚroda
- 18:00KrakówKsięgarnia – Kawiarnia Bonobo, Mały Rynek 4
Debata: Galicje - prowincje/peryferie/półkolonie?
Debata odbywa się w ramach przygotowań do kulturalno-literackiego Festiwalu Folkowisko „Trzy Galicje”, którego finał odbędzie się w dniach 7 – 10 lipca w miejscowości Gorajec na Roztoczu Wschodnim. Więcej o festiwalu: www.folkowisko.pl/
W debacie weźmie również udział Anna Niedźwiedź z UJ, a poprowadzi ja Zbigniew Rokita (NEW) i Kasia Możejko (Stow. Folkowisko).
16czerwcaCzwartek
17czerwcaPiątek
- 20:00WarszawaNarodowy Instytut Audiowizualny, Wałbrzyska 3/5
NInA Na Ucho: Tutaj (Stasiuk/Ziołek/Bukowski/Gubała)
„Tutaj” to film operatora Kamila Gubały, muzyków Piotra Bukowskiego (Xenony, Hokei) i Jakuba Ziołka – laureata Paszportu Polityki 2015. Gościnnie – w roli narratora – występuje mieszkający na co dzień w Beskidzie Niskim pisarz, Andrzej Stasiuk.
Film można obejrzeć pod linkiem: tutajfilm.pl
Podczas premierowego występu w Narodowym Instytucie Audiowizualnym na scenie pojawi się cała czwórka. Muzyce granej do filmu „na żywo” towarzyszyć będzie głos Andrzeja Stasiuka prowadzący przez kolejne etapy tej multimedialnej, beskidzkiej narracji.
Po występie zapraszamy na spotkanie z twórcami.
Wstęp wolny.Obrazy zanurzone w dźwięku, słowo wtopione w krajobraz Beskidu Niskiego. Eksperyment filmowo-muzyczny z udziałem Andrzeja Stasiuka, Jakuba Ziołka, Piotra Bukowskiego i Kamila Gubały.
18czerwcaSobota
22czerwcaŚroda
- 17:00PoznańPlac Wolności
Spotkanie z Marcinem Kąckim
Czego w mieście nie chcemy widzieć, co pomijamy i dlaczego? Stabuizowane historie, opuszczone przestrzenie, ukryte miejsca. Architektura, miejskie interesy i zależności, ludzkie dramaty. Jak je odkrywać? Jak je zagospodarowywać? Jak sobie z nimi radzić? Z jakich sieci uwikłań trzeba je wyrywać? Dziennikarz śledczy to detektyw, prawnik, pisarz? Jak wygląda jego praca? Co jest w niej najtrudniejsze?
Dodatkowo po spotkaniu/rozmowie odbędzie się czytanie performatywne książki Białystok wykonywane przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu.
Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.
23czerwcaCzwartek
- 17:00PoznańPlac Wolności
Spotkanie z Piotrem Siemionem
Pisarz jako widz, aktor i świadek własnego życia? Czy dziennik i powieść autobiograficzna jest ucieczką przed produkowaną seryjnie przez nasz świat fikcją? Autobiografia uchodzi za gatunek literacki bazujący na szczerości aktu narracyjnego. Jest głosem osobowości, opowieścią? Co opisuje? Czy ten gest może być pozbawiony autokreacji? W ostatnim roku wyszły w Polsce trzy dzienniki, autorstwa Szczepana Twardocha, Jacka Dehnela, Piotra Siemiona. Na świecie wielki sukces odniósł cykl Karla Ove Knausgarda „Moja Walka”. Czy ta popularność wynika tylko z voyerystycznej ciekawości odbiorców?
Dodatkowo po spotkaniu/rozmowie odbędzie się czytanie performatywne książki Dziennik roku węża wykonywane przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu.
Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.
25czerwcaSobota
- 15:00KrakówŻydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18
„Armenia. Karawany śmierci” – spotkanie poświęcone Ormianom i diasporze ormiańskiej w świecie
Spotkanie odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Spotkanie poprowadzi Michał Olszewski.
26czerwcaNiedziela