- Maj 2014
5majaPoniedziałek
7majaŚroda
10majaSobota
- 12:00Warszawa
Michał Cichy zaprasza czytelników książki „Zawsze jest dzisiaj” na spacer po miejscach na uboczu Warszawy, w których jeszcze nie wszyscy byli.
12.00 Zbiórka w Alejach Jerozolimskich przy przystanku Dworzec Zachodni 01 (południowa strona Alej, przy parku, przystanek w stronę centrum)
Pójdziemy przez park do Ronda Zesłańców Syberyjskich i na ulicę Na Bateryjce, tam autor przeczyta fragment książki o tej uliczce.
Potem wrócimy przez przejście podziemne pod Dworcem, wyjdziemy od strony ulicy Tunelowej, tam autor przeczyta fragment o tym miejscu.
Pójdziemy na uliczkę Armatnią obejrzeć ceglane kolejowe domki i sprawdzić, jak kwitną kasztanowce.12.57 lub 13.17 z przystanku Armatnia 02 na ulicy Prymasa Tysiąclecia pojedziemy autobusem 184 w stronę Bemowa. Przejazd potrwa 14 minut. Wysiądziemy na przystanku Plac Kasztelański 02 przy ulicy Powstańców Śląskich.
Na Placu Kasztelańskim autor przeczyta następny fragment. Potem pójdziemy ulicą Strąkową, gdzie kiedyś dwie dziewczynki zbierały kasztany i przejdziemy przez tory kolejowe pod szlabanem.
13.51 lub 14.01 na przystanku Strąkowa 01 wsiądziemy do autobusu 520 i pojedziemy 15 minut na przystanek Wola-Ratusz 01 w Alei Solidarności, przy rogu Żelaznej. Żelazną pójdziemy do kawiarni Chłodna 25, gdzie będzie można odpocząć, napić się i zjeść, a autor przeczyta fragmenty o ulicy Chłodnej, o której sporo w książce napisał.
14majaŚroda
- 17:00LublinKatolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Gmach Główny, sala 208, Al. Racławickie 14
Debata „Inwigilacja KUL przez służby specjalne PRL” — dyskusja z udziałem profesorów Antoniego Dudka, Andrzeja Szostka i Andrzeja Maryniarczyka oraz Dariusza Rosiaka.
Debata rozpocznie się o godz. 17.00 w Gmachu Głównym, w sali 208. W przypadku dużego zainteresowania spotkaniem debata zostanie przeniesiona do sali C-1031 (Kolegium Jana Pawła II), o czym Organizatorzy będą informowali na bieżąco.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie:
http://www.kul.pl/inwigilacja-kul-przez-sluzby-specjalne-prl,art_53212,1400014800,0.html - 18:00ŁódźPoleski Ośrodek Sztuki POS Łódź, ul. Krzemieniecka 2a
Spotkanie z Krzysztofem Vargą
Spotkanie poprowadzi Marta Zdanowska.
- 19:00KrakówBonobo. Kawiarnia Księgarnia Podróżnicza, Mały Rynek 4
Taras Prochaśko w Polsce!
Spotkanie poprowadzi Anna Marchewka.
15majaCzwartek
- 17:00ZakopaneKarczma Żabi Dwór, Strążyska 26
Promocja książki Dariusza Rosiaka „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista”
Zapraszają Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Spotkanie poprowadzą Kuba Szpilka i Maciej Krupa.
- 18:30WarszawaStacja Muranów, ul. Andersa 13
Taras Prochaśko w Polsce!
Spotkanie poprowadzi Paweł Sulik, TOK fm.
16majaPiątek
17majaSobota
19majaPoniedziałek
20majaWtorek
- 18:00OlsztynDom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
Spotkanie z Krzysztofem Vargą
Prowadzenie: Bernadetta Darska
21majaŚroda
- 17:00KrakówStowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, I piętro, ul. Grodzka 15/2
Dyskusja otwarta z udziałem gościa specjalnego Eda Vulliamy’ego (W.Brytania) pt. Narkobiznes i dysfunkcyjność państwa we współczesnym świecie.
O globalnych powiązaniach narkobiznesu.
Dyskusję poprowadzi dr Karol Derwich (UJ)
22majaCzwartek
- 18:00WarszawaAustriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Spotkania z naszymi autorami i tłumaczami – laureaci i finaliści Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki
„Pod powierzchnią – o neutralnej Szwecji, nazizmie, Ikei, pamięci i zapomnieniu”. Spotkanie z Elisabeth Åsbrink, autorką książki W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa (tłum. Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne), prowadzi Maciej Zaremba Bielawski („Dagens Nyheter”).
Honorowy patronat: Ambasada Szwecji
Współorganizator spotkania: Austriackie Forum Kultury
23majaPiątek
- 14:00WarszawaEmpik Junior, ul. Marszałkowska 116/122
Spotkania z naszymi autorami i tłumaczami – laureaci i finaliści Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki
Dyskusja panelowa „Potrzeba nieustannego dziwienia się” (Kapuściński) i granice reportażu.
W dyskusji wezmą udział finaliści Nagrody: Elisabeth Åsbrink, Mark Danner, Wojciech Jagielski i Filip Springer. Prowadzi – Konstanty Gebert („Gazeta Wyborcza”).
Podczas spotkania studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego wręczą swoją nagrodę dla autora najlepszego ich zdaniem reportażu literackiego 2013 roku.Partner spotkania: Empik
24majaSobota
- 10:00WarszawaStadion Narodowy, Al. Ks. J. Poniatowskiego 1
Spotkania z naszymi autorami i tłumaczami – laureaci i finaliści Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki
Dzień Reportażu na 5. Warszawskich Targach Książki
Sala Londyn C – w godz. 10:00 – 19:00 cykl spotkań autorskich z tegorocznymi finalistami oraz dyskusje panelowe: z nominowanymi tłumaczami i laureatami Nagrody.
13:00 – 15:00
„Przetłumaczyć świat”. O przekładach nominowanych książek z tłumaczami: Ireną Kowadło-Przedmojską, Adrianą Sokołowską-Ostapko, Krzysztofem Umińskim, Jakubem Jedlińskim i Agnieszką Nowakowską rozmawia Magda Heydel.Gośćmi specjalnymi spotkania będą: były juror Anders Bodegård i przewodniczący jury Maciej Zaremba Bielawski
Partner spotkania: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
15:00 – 17:00
„Między wojną a pokojem”. W dyskusji z okazji 25. lat polskiej wolności wezmą udział laureaci Nagrody: Jean Hatzfeld, Liao Yiwu i Ed Vulliamy. Prowadzi – Piotr Stasiński („Gazeta Wyborcza”).Stoisko Agory (nr 64/D8 na Stadionie Narodowym)
17:15 – 18:15
Jean Hatzfeld: „Strategia antylop”, wyd. Czarne
Liao Yiwu: „Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych”, wyd. Czarne
Ed Vulliamy: „Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy”, wyd. Czarne - 11:00WarszawaStadion Narodowy, Stoisko 61/D6, Al. Ks. J. Poniatowskiego 1
Nasi Autorzy na Warszawskich Targach Książki
godz.12:00
Mariusz Szczygieł podpisuje książkę Antologia 100/XX oraz inne swoje książki na stoisku Wydawnictwa Czarne.godz. 15:00
Angelika Kuźniak podpisuje książki Papusza i Marlene na stoisku Wydawnictwa Czarne.godz. 16:00
Krzysztof Varga podpisuje książkę Czardasz z mangalicą i inne swoje książki na stoisku Wydawnictwa Czarne.
25majaNiedziela
27majaWtorek
28majaŚroda
30majaPiątek
- 19:00WrocławKino Nowe Horyzonty, sala 6, ul. Kazimierza Wielkiego 19/23
Wojciech Chmielarz na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu!
Zapraszamy na dwa spotkania, w których udział weźmie Wojciech Chmielarz, autor Podpalacza i Farmy lalek:
Godz. 19:00, panel Szpiedzy: Aleksander Makowski, Vincent Severski, Wojciech Chmielarz; prowadzenie: Witold Bereś.
Godz. 20:45, Nagroda Wielkiego Kalibru 2014 – Jurorzy kontra nominowani.