Festiwal Millenium Docs Against Gravity: dyskusja z udziałem Rafała Księżyka
Rozmowa: Trans/wizje Genesis(a) P-Orridge(a)
po filmie S/HE IS STILL HER/E: HISTORIA GENESIS P-ORRIDGE, reż. David Charles Rodrigues
Historia Genesis(a) P-Orridge(a) to opowieść o nieustannej zmianie, obejmującej wyzwolenie nie tylko z tak zwanych społecznych konwenansów, ale też z ograniczeń ciała i umysłu. Od COUM Transmissions i innych aktów kontrkulturowej rebelii, poprzez eksperymenty muzyczne (Throbbing Gristle, Psychic TV) oraz ezoteryczne (Thee Temple Ov Psychic Youth), aż po pandrogyniczne poszukiwanie Jednej Płci – biografia tej niezwykłej osoby rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. W trakcie naszej rozmowy opowiemy o fenomenach „kultury industrialnej” i „okultury” oraz o kluczowej roli, jaką odgrywał(a) Genesis P-Orridge w świecie międzynarodowego undergroundu artystyczno-magicznego.
Rozmówcy:
Olga Drenda – pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ. Autorka m.in. książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”.
Rafał Księżyk – dziennikarz, redaktor i krytyk muzyczny. Jeden z pionierów nowoczesnej prasy muzycznej i popkulturowej w Polsce lat 90.
Dariusz Misiuna – pisarz, socjolog i publicysta. Założyciel wydawnictwa Okultura, które popularyzuje ukryty wymiar kultury, publikując książki poświęcone transgresyjnym ideom, ezoteryce, kontrkulturze i alternatywnym nurtom myśli.